Jednoosobowej działalności gospodarczej.

Polecamy do kawy

Wielu przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy zakładają własną firmę decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Wynika to też z potrzeb rynku – w wielu ogłoszeniach o pracę można dostrzec potrzebę tego, że firma chętnie wiąże się umową z pracownikiem prowadzącym własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej oraz poznać zalety oraz wady związane z jednoosobową działalnością gospodarczą.

Co warto wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej?

Działalność gospodarcza indywidualna to najprostsza forma działalności, a tym samym najpopularniejsza. Koszty założenia takiej firmy są niewielkie, można w elastyczny i prosty sposób zmienić jej specyfikację oraz prowadzenie księgowości jest względnie proste. Zarejestrowanie takiej działalności jest bardzo proste – wystarczy zgłosić firmę w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, za takie zgłoszenie nic się nie płaci, a co najważniejsze – można to wykonać również przez internet, niekoniecznie w urzędzie gminy lub miasta. Warto też zauważyć, że w porównaniu do innych form działalności gospodarczej to właśnie przedsiębiorca sygnuje nazwą swoją jednoosobową działalność. W przypadku wyboru nazwy dla nowej firmy, oprócz wybranej przez siebie nazwy firmy musi również umieścić w niej swoje imię i nazwisko.

Zalety i wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Ogromną zaletą jest oczywiście brak konieczności posiadania określonego w przepisach kapitału początkowego. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które mają pomysł na biznes i chcą przekuć go w realne zyski bez konieczności zaciągania zobowiązań na początek działalności. Prowadzenie uproszczonej księgowości to kolejna istotna zaleta jednoosobowej działalności. Jeśli natomiast przyjrzymy się wadom to zauważymy, że największym problemem dla przedsiębiorcy może być to, że odpowiada on w pełni za wszelkie zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności. Nie może więc ograniczyć kosztów związanych z ewentualnym upadkiem firmy i musi je pokryć również z własnych, prywatnych pieniędzy. W przypadku przedsiębiorcy posiadającego majątek rodzinny wszelkie zobowiązania będą zaciągane również na koszt rodziny.

Drukuj

Related Articles